tytulowa
2 marca 2017 roku w Wydziale Przyrodniczym odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Żywność-Zdrowie-Technologia-Dystrybucja pt. "Czynniki wpływające na rozwój młodego człowieka" zorganizowana po raz kolejny przez Koło Naukowe Dietetyków. Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem JM Rektor Pani profesor dr hab. Tamary Zacharuk oraz Dziekan Wydziału Przyrodniczego Pani prof. dr hab. Janiny Skrzyczyńskiej.

Zaproszenie studentów Koła Naukowego Dietetyków oraz opiekuna naukowego dr inż. Katarzyny Kowalcze do udziału w konferencji i wygłoszeniu referatów przyjęli Goście Honorowi: olimpijczycy, wielokrotni Mistrzowie Świata, Europy i Polski, Pani Lidia Chojecka i Pan Michał Jeliński. Obecność tak znakomitych sportowców nie tylko uświetniła Konferencję, ale także sprawiła, że zyskała ona szczególny wymiar merytoryczny.

Wykład inauguracyjny pt. „Rola aktywności ruchowej w rozwoju młodego człowieka” wygłosił Mistrz Olimpijski w wioślarstwie, czterokrotny Mistrz Świata w czwórce podwójnej i wielokrotny Mistrz Polski w tej konkurencji Pan Michał Jeliński. Dodatkowo w dniu Konferencji Mistrz Olimpijski stoczył z dr inż. Katarzyną Kowalcze „pojedynek” na argumenty: „Sport vs zdrowe odżywianie:, co jest ważniejsze w wyrównaniu metabolicznym cukrzycy?”. Wymiana argumentów nie była przypadkowa, bowiem Mistrz Olimpijski od kilkunastu lat żyje z cukrzycą typu 1, udowadniając, że wyrównanie metaboliczne i osiąganie fantastycznych wyników sportowych jest możliwe nawet po takiej diagnozie, natomiast dr inż. Katarzyna Kowalcze jest dietetykiem klinicznym specjalizującym się w diabetologii i insulinooporności, z wieloletnim stażem w Klinice Diabetologii Szpitala MSW w Warszawie.

O „Ścieżce rozwoju kariery lekkoatletycznej poprzez programy dla dzieci i młodzieży” opowiedziała podczas swojego wykładu Pani Lidia Chojecka, olimpijka, lekkoatletka, wielokrotna Mistrzyni Świata i Europy, Najlepsza zawodniczka halowych mistrzostw Europy w Birmingham w 2007 roku, sześciokrotna Mistrzyni Polski na 800 m, 1500 m, 5000 m i 10 000 m, piętnastokrotna halowa mistrzyni Polski (na 800 m, 1500 m i 3000 m). Obecnie aktywnie promująca swoją dyscyplinę sportu w projektach dedykowanych dzieciom i młodzieży, między innymi "Lekkoatletyka dla każdego".

Znakomici goście wzięli także udział w sesji specjalnej przygotowanej przez studentów Koła Naukowego Dietetyków pt. „Wszystko co chcielibyście wiedzieć o sporcie, ale boicie się zapytać” i udzielili odpowiedzi Przewodniczącej Koła Naukowego Pani Paulinie Cybulskiej, prowadzącej tę sesję, na nurtujące młodzież pytania dotyczące aktywności fizycznej, planów treningowych, stosowanej diety oraz opowiedzieli o swoich autorskich projektach promujących aktywność fizyczną w najmłodszym pokoleniu Polaków.

Do udziału w Konferencji przyjęło także zaproszenie dwunastu wykładowców, znakomitych specjalistów z różnych dziedzin związanych z tematem przewodnim tej edycji wydarzenia naukowego, między innymi z medycyny, dietetyki, żywienia, technologii żywności i diagnostyki, dzięki czemu Konferencja miała bardzo wysoki poziom merytoryczny, ale także, na czym szczególnie zależało Organizatorom, utrzymała swój interdyscyplinarny charakter. Ponad 180 zarejestrowanych osób, w tym studentów z kilku innych ośrodków akademickich, między innymi z Lublina, Warszawy, Poznania i Rzeszowa wysłuchało referatów wielu specjalistów. O szeroko rozumianych czynnikach mających istotny wpływ na rozwój młodego człowieka w swoich wystąpieniach mówili: prof. dr hab. Jarosław Wysocki, dr hab. Małgorzata Drywień, dr hab. Elżbieta Krzęcio-Nieczyporuk, dr hab. Wojciech Kolanowski, dr hab. Katarzyna Antosik, dr n. med. Leszek Marek Krześniak, dr inż. Artur Makarewicz, mgr inż. Emilia Rzążewska, mgr Wojciech Radzikowski, mgr inż. Małgorzata Frejberg, mgr Marzena Lamont oraz Patryk Łopot.

Spośród nadesłanych ponad pięćdziesięciu prac, wyłoniono trzydzieści najlepszych i zakwalifikowano bezpośrednio do konkursu prac w dwóch sesjach studenckich: ustnej i multimedialnej, prowadzonych przez studentów KND Panią Katarzynę Dołęgę oraz Pana Marcina Hawryluk. W konkursie jury wyłoniło po trzy najlepsze prace, a miejsca na „naukowym podium” zajęli:

W SESJI DONIESIEŃ USTNYCH:
1 miejsce : Pani Magdalena Śliwińska i Pani Dorota Gugała
2 miejsce: Pani Katarzyna Banach oraz Pan Piotr Stanikowski
3 miejsce: Pan Mariusz Pełka

W SESJI POSTEROWEJ MULTIMEDIALNEJ:
1 miejsce: Pani Paulina Czubaj
2 miejsce: Pani Agnieszka Momora, Pani Justyna Fic oraz Pani Katarzyna Paluch
3 miejsce: Pani Agnieszka Bogusz

Uczestnicy Konferencji podkreślali także szczególne walory smakowe przygotowanych przekąsek i potraw, które swoją znakomitą jakość zawdzięczały partnerom Konferencji, producentom żywności najwyższej jakości zrzeszonym w Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz talentom kulinarnym studentów z Koła Naukowego Dietetyków.

Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom i partnerom za udział w wydarzeniu: firmom: Alab laboratoria, kcalmar pro., Tanita, Wydawnictwu PZWL, Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego, VIS Natura i Olejowy Raj.

Do zobaczenia za rok na III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Żywność-zdrowie-technologia-jakość”, którą Koło Naukowego Dietetyków już zaczyna planować.


Zapraszamy także do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

https://www.facebook.com/pg/knd.uphsiedlce/photos/?tab=album&album_id=1384561621565520

Fotogaleria