tytulowe
We wtorek 21 marca 2017, na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zorganizowany został Dzień Otwarty. Była to już siódma edycja dnia wagarowicza poprowadzona od hasłem „Pierwszy Dzień Wiosny z Wydziałem Nauk Ścisłych”. 

Dzień otwarty WNŚ cieszył się ogromnym powodzeniem a uczestniczyło w nim około 450 uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych  i podstawowych oraz nauczyciele z 9 szkół z Siedlec i regionu. Odwiedzili nas uczniowie z: Publicznego Gimnazjum w Brzozowicy Dużej,  Publicznego Gimnazjum Nr 6 w Siedlcach, LO w ZS w Kosowie Lackim, Szkoły Podstawowej z nr 6 w Szóstce, I Katolickiego LO w Siedlcach, II LO im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach, klasy 1d, 2a, 2b i 3c z Publicznego Gimnazjum Nr 5 w Siedlcach, klasy 1a, 1c, 1r, 1f z ZSP Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach oraz klasy 2a, 2b, 2c, 2d z LO w Janowie Podlaskim

W spotkaniu wzięły udział władze Uczelni: Prorektor ds. rozwoju prof. Zbigniew Karczmarzyk oraz władze Wydziału Dziekan WNŚ prof. Wiesława Barszczewska.

Z uwagi na tak liczne przybyłą grupę spotkanie przebiegało w III turach oraz równolegle w dwóch aulach wydziału (auli 3 oraz auli 27). W każdej z nich odwiedzający nas uczniowie wysłuchali krótkiego, interdyscyplinarnego wykładu z zakresu nauk ścisłych, spotkali się ze studentami, przedstawicielami kierunków Wydziału, wzięli czynny udział w ciekawych i pouczających pokazach doświadczeń w pracowniach instytutów: Chemii, Matematyki i Fizyki oraz Informatyki. Na pamiątkę udziału w „wagarach” wszystkie uczestniczące szkoły otrzymały „certyfikaty wagarowicza” sygnowane przez Panią Dziekan.

I tura spotkania rozpoczęła się o godzinie 8:30 gdzie w Auli 3 Instytutu Informatyki, zgromadzonych przywitała Dziekan WNŚ prof. Wiesława Barszczewska, a następnie Prorektor ds. rozwoju prof. Zbigniew Karczmarzyk.

Podczas spotkania w aulach Wydziału nasi goście wysłuchali 4 wykładów popularnonaukowych: Inteligencja wokół nas (o inteligentnych urządzeniach, które nas otaczają) - dr Grzegorz Terlikowski, Niezgodne z intuicją? - dr Małgorzata Jastrzębska, Kazus Marii Skłodowskiej-Curie: Kobiety w naukach ścisłych - dr Danuta Kroczewska, oraz Co w Internecie piszczy? (o podstawach WWW, co to w ogóle jest i jak działa) - dr Waldemar Bartyna.

Studenci Martyna Sieczkiewicz i Anna Zabłocka (Matematyka), Borkowski Mateusz i Zalewska Marta (Chemia) oraz Dawid Kmieciak i Rostkowski Mariusz (Informatyka) prowadzący spotkanie w Auli 3 i Auli 27 opowiedzieli o kierunkach na których studiują, oraz zachęcali do podjęcia studiów na Wydziale Nauk Ścisłych, także przedstawili informacje o Uczelni i Siedlcach.

Następnie nauczyciele – przedstawiciele szkól odebrali „certyfikaty wagarowicza” na pamiątkę udziału w spotkaniu oraz upominki reklamowe Wydziału.

Po wykładzie młodzież prowadzona przez studentów WNŚ, ruszyła ścieżką edukacyjną Wydziału odwiedzając 4 sale laboratoryjne każdego z kierunków naszego Wydziału, tj.: Chemia, Informatyka i Matematyka, a także laboratoria Fizyki. Zwiedzającym udostępnionych zostało 12 sal laboratoryjnych, w których pracownicy i studenci Wydziału prowadzili pokazy i odpowiadali na pytania gości. Odwiedzający mogli także obejrzeć wystawę sprzętu laboratoryjnego pt.: Laboratorium chemiczne dawniej i dziś, w skali makro i mikro, upamiętniającą 150 rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, kustoszem wystawy była Pani prof. Teodozja Lipińska oraz studentka Katarzyna Trochim.

W pracowniach instytutu Chemii pokazy pt.: Chemia od kuchni; Jak w domu zrobić własną ciecz nieniutonowską, „Turbo żelek” oraz azotowe lody - czyli w jaki sposób chemik szybko gotuje lody, oraz Chemia barw; Chemiczny kameleon, niebieska butelka, lampa dżina, trąba słonia i inne podstawowe reakcje redoks jakie warto znać, prowadzili: dr Karol Wnorowski i dr J. Wnorowska oraz studenci Koła Naukowego Studentów Chemii „Spectrum”: Borkowska Marlena, Dzwigałowska Martyna, Oknińska Kamila, Wdowiak Weronika, Romaniuk Joanna, Sawicka Katarzyna. 

Spotkania w pracowniach Instytutu Informatyki zatytułowane: Drukowanie w trój-wymiarze, podczas których przedstawiony został proces przygotowania i wydruku obiektu na drukarce 3D. Drukowano modele logo wydziału i zawieszki z imionami. A także Inteligentne urządzenia. Podczas warsztatów pokazane zostały sposoby, w jakie można obdarować urządzenia inteligencją. Przykładem były niegroźny symulator bomby oraz listwa z diodami. Warsztaty prowadzili: dr Piotr Świtalski, mgr Kamil Skarżyński, mgr Mariusz Stępniak oraz studenci kierunku Koła Naukowego Studentów Informatyki „Genbit” i Koła Naukowego Programistów: Kisielińska Marta, Graniszewski Piotr, Zgierun Doninik, Świniarski Piotr, Hubert Świerczewski.

W pracowniach instytutu Matematyki i Fizyki przeprowadzone zostały warsztaty: 

  • "Magia w matematyce", w trakcie których uczniowie poznali różne "magiczne" ciekawostki wykorzystywane w łamigłówkach. Następnie, w części praktycznej, tworzyli własne zagadkik matematyczne.
  • "Zrób sobie wielościan!". Uczniowie przypomnieli sobie pojęcie figury platońskiej a także, z pomocą studentów, scharakteryzowali cały ich zestaw. W części praktycznej uczniowie samodzielne zbudowali bryły ze słomek do napojów oraz specjalistycznych klocków REKO.
  • "Teoria gier". Studenci przybliżyli uczniom czym zajmuje się ta teoria oraz omówią strategie wygrywające na przykładach gier skończonych z pełną informacją. W części praktycznej uczniowie rozegrali pojedynek w grze NIM.
  • "W poszukiwaniu złota...". Po prezentacji dotyczącej Złotego Podziału, uczniowie zmierzyli się z testem wiedzy na jego temat oraz narysowali swoją własną Złotą Spiralę.
  • Pokazy fizyczne. Mechanika i ciepło. pokazane były proste eksperymenty fizyczne, dodatkowo uczniowie zwiedzali laboratorium elektroniki i elektryczności oraz optyki. Wysłuchali ciekawych opowieści dotyczące tych działów fizyki i uczestniczyli w super doświadczeniach.

Zajęcia prowadzili: dr Agnieszka Prusińska, dr Renata Modzelewska – Łagodzin, prof. Krzysztof Iskra oraz studenci Koła Naukowego Studentów Matematyki „Graf”: Mariusz Rytel, Radek Król, Natalia Wocial, Martyna Kordaś,  Anna Siwiec, Ania Lisowiec, Marcin Miazio, Michał Błaszczak, Klaudia Laskowska, Michał Kański, Pniewska Weronika.

Odwiedzających nas gości po pracowniach oprowadzali następujący studenci Wydziału: Michał Szulawa, Mateusz Saj, Karol Foryszewski, Wereda Natalia, Wiszniewska Jolanta, Szaniawski Kamil, Byszewski Kacper, Stański Radosław, Kamiński Patryk, Kamiński Jarosław, Łukasz Zalewski, Świątek Martyna, Łukasz Kościuk.

Stoisko Wydziału Nauk Ścisłych, kierowanie grupami odwiedzających gości oraz dystrybucja ulotek Wydziału to zadania z którymi świetnie poradziła sobie studentka: Karolina Biaduń.

Nad przebiegiem całego spotkania oraz koordynacją działań czuwali studenci: Paulina Czubaj, Natalia Pieńkusz oraz Robert Biernat.

Cieszymy się przede wszystkim z tego, że taka forma spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony odwiedzających nas uczniów i nauczycieli ale również sprawiała ogromną przyjemność wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.

FotogaleriaFoto: Piotr UziakFoto: Piotr Graniszewski