tytulowe
Dnia 06.04.2017 r. studenci st. stacjonarnych II roku pedagogiki społeczno-wychowawczej z resocjalizacją z dr Lucjanem Rzeszutkiem i przedstawiciele Koła Naukowego Pedagogów Kreatywnych pod opieką dr Agnieszki Roguskiej byli z wizytą w Młodzieżowym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wojnowie w gminie Mordy. Dzięki uprzejmości dyrektorki placówki – dr Małgorzaty Danielak-Chomać, studenci poznali ideę i zasady funkcjonowania ośrodka. Placówka pracuje na podstawie autorskiego programu resocjalizacyjnego, motywacyjno-kreatywnego, którego głównym założeniem jest pokazywanie możliwości samorozwoju, odkrywanie i wspieranie talentów podopiecznych. Placówka przeznaczona jest dla chłopców w wieku 13-18 lat.

W ośrodku funkcjonuje wiele sekcji: sportowa, w tym: podnoszenia ciężarów, kulturystyczna, crossFit, muay thai, plastyczna, pływacka z możliwościami zdobycia uprawnień ratownika wodnego, kajakarska, meblarska, majsterkowicza, wokalna z możliwością nagrywania swoich utworów. W sezonie letnim wychowankowie korzystają z wycieczek rowerowych, uczestniczą w spływach kajakowych, pieszych wędrówkach. Są wolontariuszami w Domu Pomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach, występowali w charakterze artystów na koncercie charytatywnym naszej absolwentki, pomagając w ten sposób w zbiórce funduszy na nowy wózek inwalidzki. Rozmawialiśmy z samymi wychowankami, ich wychowawcami, oglądaliśmy nowoczesną i świetnie wyposażoną siłownię, boisko, pokoje mieszkalne, sale lekcyjne z pracownią komputerową, salę projekcyjną. Duże wrażenie zrobił na nas domek usamodzielnienia, usytuowany poza terenem ośrodka, w którym mieszka 12 wychowanków z wychowawcą, poznając zasady przejścia do niego, korzystania z większej wolności i przywilejów.

Kolejny element aktywności Koła w postaci mierzenia się z praktyką pedagogiczną, w tym przypadku z procesem realizacji działań wychowawczych w odniesieniu do młodzieży niedostosowanej społecznie uważamy za bardzo udany.  Oprócz praktycznego funkcjonowania tego typu placówek, poznaliśmy m. in. zasady socjoterapii, arteterapii, terapii uzależnień, Warnkego i zalety biofeedback.