Kalendarz wydarzeń

Obchody rocznicy bitwy w Woli Wodyńskiej we współpracy z Uniwersytetem

Szczegółowe informacje:
Wola Wodyńska to niewielka, urokliwa miejscowość. Właśnie tutaj, wśród lasów, przy piaszczystej drodze, znajduje się Cmentarz Wojenny Żołnierzy Września 1939 r. Spoczywa tu 241 bohaterów walki o Ojczyznę, którzy w przemarszu spod Kałuszyna w kierunku Jaty 14.09.1939 r. wpadli w zasadzkę wroga na przedpolach Woli Wodyńskiej.

Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń, co roku w drugą, lub trzecią niedzielę września w Woli Wodyńskiej odbywają się obchody rocznicy bitwy.

Tegoroczne uroczystości będą miały wyjątkowy charakter. Zostały również objęte honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach, prof. dr hab. Tamary Zacharuk.

Obchody rozpoczną się w Parku Podworskim w Woli Wodyńskiej od powitania gości i prelekcji prof. dr hab.  Jarosława Cabaja dyrektora Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych, Wydziału Humanistycznego UPH na  temat walk, które we wrześniu 1939 r. miały miejsce na terenie Gminy Wodynie. Grupy Rekonstrukcyjne zaprezentują inscenizację bitwy pod Wolą Wodyńską.  Następnym punktem będzie przemarsz na Cmentarz Wojenny w asyście wojskowego posterunku honorowego i przy akompaniamencie orkiestry dętej. Na cmentarzu zostanie odprawiona polowa Msza Św. w intencji Ojczyzny. Uroczystości na Cmentarzu Wojennym zakończy odczytanie Apelu Poległych.

Po powrocie na teren parku rozpocznie się Piknik Historyczny z grami terenowymi dla dzieci i młodzieży, prezentacją Klubu Kolekcjonerów, tradycyjnym posiłkiem żołnierskim oraz pokazami sprzętu wojskowego. Oprawę muzyczną uroczystości zapewni Orkiestra Dęta OSP ze Stoczka Łukowskiego.

 „Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo…

Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska…”

PlakatWolaData wydarzenia: Niedziela, 17 Wrzesień 2017 - Niedziela, 17 Wrzesień 2017

Miejsce wydarzenia: Wola Wodyńska

Kontakt: Dział Promocji, DP